Antalya Kemer'de Gezilecek 10 Yer

Antalya Kemer'de Gezilecek 10 Yer
manage

Kemer’de Gezilecek En İyi 10 Yer

Tatil, şüphesiz insan için bir ihtiyaçtır. Çoğu insan için bir lüks, bir ayrıcalık olarak görülen tatil, esas itibari ile insan için gereklidir. Çünkü tüm yıl boyunca karşı karşıya olunan fiziksel ve ruhsal yorgunluk; duygusal dolgunluk ile tatilde giderilmektedir. Tatil dendiği zaman akla gelen yerlerin başında ise, şüphesiz Antalya gelmektedir. Antalya’nın gözdesi, tatil yerlerinin incisi olan Kemer gezilecek yerler listesi ve bu yerler ile ilgili detaylar ise aşağıda ele alındığı gibidir.

1.     

Üçoluk Yaylası

Biliyoruz, Antalya – Kemer dendiği zaman akla yaygın olarak deniz – kum – güneş üçlüsü gelir. Ancak Kemer gezilecek yerler listesi, yalnızca bu üçlü ile sınırlı tutulamaz. Çünkü Kemer, her yönü ile zengin bir yapıya sahiptir. Üçoluk Yaylası da bu zenginliğin temel yapı taşlarındadır.

Esas itibari ile bakıldığında yaylanın bu denli tutuluyor ve seviliyor olmasının nedeni, insanların özlediği ve hayalini kurduğu o hayatı mümkün ve ulaşılabilir kılmasıdır. Çünkü yaylada telefon, elektrik ve internet gibi alt yapı hizmetleri yoktur. Var olan evler ise tamamen basit yapılı, minimal hayatı simgeleyen evlerdir. Yani “Telefonu kapatıp şöyle birkaç gün kafa dinleyebileceğim bir yere gitsem!” cümlesindeki kafa dinleyebilecek yer, Üçoluk Yaylası’dır.

2.     

Phaselis Örenyeri ve Müzesi

Bu açık hava müzesi, gezerken öğrenmek, kültürlenmek ve gelişmek isteyen kişiler için oldukça önemlidir. Tarihi M.Ö. 7. yüzyıla dayandığı bilinen bu yapı, mevcut döneminin en önemli ticaret kentlerinden biri olarak bilinmektedir. Burayı diğer tarihi yapılardan ayıran ve Kemer gezilecek yerler arasında yer almasını sağlayan ise şüphesiz doğa güzelliğidir.

Phaselis Örenyeri, büyüleyici bir doğal güzelliğe sahiptir. Kişilerin söz konusu yerin tarihi yönüne ayrı, doğal güzelliğine ayrı hayran kaldıklarını söylemek mümkündür. Özellikle plajlarının bulunuyor olması, bu bağlamda oldukça önemlidir. Çünkü tarihi bilginin verdiği hazzın kişi üzerinde yarattığı yorgunluk hissi, bu plajlar aracılığı ile giderilebilmektedir.

3.     

Göynük Kanyonu

Kemer gezilecek yerler listesinin bir diğer uğrak yeri, Göynük Kanyonu’dur. Bu kanyon, temel olarak adrenaline doymak isteyen kişilerin en popüler yerlerindendir. Bu bağlamda sunduğu ve adrenalini desteklediği aktiviteler ise şu şekildedir;

·        

Trekking,

·        

Paintball,

·        

Zipline.

Özellikle kanyon üzerinden tel ile geçiş aktivitesinin kavramsal karşılığı olan zipline, bu bağlamda yoğun rağbet gören bir aktivitedir.

Kanyon içerisinde heyecanı ve adrenalini destekleyen aktivitelere ek olarak yaz aylarının kavurucu sıcaklarından korunmak için kullanılabilecek doğal havuzlar da mevcuttur. Oldukça serin sulara sahip olan bu havuzları avantajlı kılan ise, dile getirmiş olduğumuz üzere, doğal olmalarıdır. Bu sayede su içerisinde bulunan minerallerin cilt ve vücut sağlığını olumlu etkilediğini söylememiz de mümkündür.

4.     

Olimpos

Özellikle tatil anlayışı adrenalinden değil de huzurundan ibaret olan, tatil süresince sessiz, hareketsiz ve adrenalinden uzak zamanlar geçirmek isteyen kişiler için Olimpos oldukça uyumlu bir tercihtir.

Aslında bakıldığında Olimpos, kendi başına ele alınması gereken bir yerdir. Antik Kenti, Plajı, Teleferiği ve konumu itibari ile çok yönlü bir yer olan Olimpos, her açıdan huzurun kaynağı olarak görülmektedir.  Özellikle insanların kalabalık, bulanık ve kirli plajlar sebebi ile isyan edecek duruma geldikleri düşünüldüğünde; Olimpos’un berrak, temiz ve sakin sularının kıymeti bir kere daha anlaşılacaktır.

5.     

Adrasan

Kemer gezilecek yerler listesinde yer alan bir diğer isim olan Adrasan da, Olimpos gibi huzurun kaynağıdır. Merkez yerlerden biri olan Kemer’e yalnızca 50 km uzaklıkta olan Adrasan, 2 kilometre uzunluğunda olduğu bilinen ve doğal güzellikleri ile popülarite elde eden gözde plajlardandır. Özellikle doğa ile iç içe olmak isteyen, yalnızca sevdikleri ile huzur dolu anlar talep eden insanların burayı tercih ettiklerini söylemek mümkündür.

Adrasan, etrafının çam ağaçları ile kaplı olması sebebi ile hem serin hem de sessiz bir yerdir. Özellikle yaz aylarının bunaltıcı sıcaklığından kaçmak isteyen insanların, Adrasan’ın her mevsim güzel olan havasını solumaları gereklidir.

6.     

Kimera

Sırada Kemer gezilecek yerler listesinde her yönü ile efsane olan bir yer var; Kimera! Efsane dememiz, gelişi güzel seçilmiş bir tabir değildir. Çünkü Kimera, sahiden de kendi efsanesine sahiptir. Bir Antik Likya kenti olduğu bilinen Kimera, Homeros metinlerinde yerini almıştır. Bu yer alma durumunun temel gerekçesi ise, yer altından çıkan ateşinin kutsal olarak kabul edilmesidir.

İleri sürülen bu efsaneye göre, yer altında Kimera ismi verilen ve aslan, yılan ve keçi olmak üzere üç başı bulunan bir canavar mevcuttur. Bu canavar, soludukça ağzından ateş çıkmaktadır. Geçmişte yerin yedi kat altına gömüldüğü söylenen bu canavar sayesinde, yüzyıllardır yanan bir ateş bulunduğunu söylemek mümkündür. Özellikle bu tür sıra dışı olaylara ilgisi bulunan kişilerin, Kimera’yı mutlaka görmeleri önerilmektedir.

7.     

Tahtalı Dağı

İşte güneşin doğuşunu, batışını ve gökyüzünde süzülüşünü – yani günün her anını – büyük bir keyif ile izleyebileceğiniz bir yer; Tahtalı Dağı!

Kemer gezilecek yerler listesinin gözdesi sayılan bu dağ, olağanüstü manzaralara sahiptir. Avrupa’nın en uzun, Dünyanın ise en uzun ikinci teleferiği olduğu bilinen Olimpos Teleferiği ile bu dağa ulaşım sağlamak mümkündür. Dağ üzerinde ise restoran, toplantı ve düğün salonları mevcuttur.

8.     

Kemer Ayışığı Parkı

Antalya’ya gelip de Kemer’e gitmemek olur mu? Elbette olmaz! Bu sebeple Kemer gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunması gereken bir diğer yer, Kemer Ayışığı Parkı’dır. Bu park içerisinde şu aktiviteler ve imkânlar mevcuttur;

·        

Restoranlar,

·        

Butikler,

·        

Mağazalar,

·        

Kafeler,

·        

Tenis ve basketbol sahaları,

·        

Marketler,

·        

Su parkları,

·        

Havuz

·        

Yunus gösteri merkezi.

Özet olarak yapılması istenen aktivitelerin tamamının bu park bünyesinde var olduğunu söylememiz mümkündür.

9.     

Folklorik Yörük Parkı

“ Kemer’e gelmişken merkezine gitmemek olur mu?” diyerek Kemer gezilecek yerler listesinin bir sonraki uğrak yerinin Folklorik Yörük Parkı olması gerektiğini söylememiz mümkündür. Özellikle otantik yerlere karşı özel bir ilgisi bulunan, farklı peyzaj yapılarını incelemeyi seven kişiler için altın değerinde olması muhtemel olan bu yer, bir tepede konumlanmıştır.

Çamlarla kaplı olduğu bilinen bir tepede konumlanan bu park, doğrudan Yörük kültürünü yansıtacak şekilde tasarlanmıştır. Öyle ki, parkta bulunan yemekler, çalınan müzikler, sunulan aperatifler ve var olan müze gibi unsurların tamamı doğrudan Yörük kültürünün yansımalarıdır. Üstelik var olan müze, açık hava müzesidir.

10. 

Kemer Plajları

Son olarak ele aldığımız ancak normal şartlarda listenin en başında yer alması gereken Kemer plajları, Kemer gezilecek yerler listesinde yer alan diğer yapılardır. Gerek merkezde, gerekse de çevre tatil beldelerinde çeşitli plaj yapılarının bulunduğunu söylemek mümkündür. Bu plajları diğer tatil beldelerinin plajlarından ayıran ise, berrak yapılarıdır.

Ayışığı Plajı, oteller bölgesi gibi plajların özel olmasına karşılık, ücretsiz bir şekilde girilebilecek halk plajları da mevcuttur. Bu hususta asıl önemli ve güzel olan ise, gidilen plaj hangisi olursa olsun; suyun o berrak, temiz ve serin yapısını kaybetmiyor olmasıdır. Sunulan diğer imkânlarda belli başlı değişikliklerin bulunması ile birlikte, genel olarak var olan görüntünün aynı etkileyicilik boyutuna sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu sebepledir ki, Kemer gezilecek yerler listesinin en önemli üyeleri, plajlardır.